Reference


Reference pro dulu Hanku Vaníčkovou
Dula Hanička, vlídná průvodkyně naším porodem

Haničku jsem kontaktovala na základě doporučení duly, která v náš termín porodu neměla čas. Od první chvíle jsem věděla, že bych Haničku u porodu chtěla. Svým příjemným a klidu dodávajícím přístupem si mě hned získala. Nevěděla jsem, jak se k mému rozhodnutí postaví můj manžel, ale myslím, že po společné schůzce měl jasno i on. Haničku jsme u porodu chtěli oba. Od této druhé schůzky se stala Hanička mou trpělivou poradkyní, oporou a člověkem, který mě vždy uklidnil. Kolikrát mě doktoři zbytečně vystresovali, a stačilo, abych s Haničkou promluvila a vše bylo zase v pořádku. Nevím, jak je to možné, ale cítila jsem se na Hanku napojená. Na její radu jsem si začala průběh porodu vizualizovat, a ač je to k neuvěření, přesně tak můj porod nakonec proběhl.
Měla jsem termín 28.12 a tak jsme se bála, aby miminko nechtělo ven na dny, kdy Hanička nemohla. Dva dny před porodem jsem Haničce psala, že nejsem připravená a Hanka mi s klidem napsala, že ona ano. Dne 23. 12. ve 12 hodin, na hodinu přesně jak jsem si vizualizovala, mi praskla voda. Volala jsem Haničce a ta mi dodala odvahy, ať věřím svému tělu a poslouchám jej. Díky tomu jsme do porodnice jeli až za tři hodiny. Ty tři hodiny jsem strávila v klidu doma. Do porodnice Hanka dorazila současně s námi. Držela mě za ruku úmornou půl hodinu, kterou jsem musela trávit na monitoru, zatímco manžel musel přeparkovat auto. V tu dobu jsem myšlenkově upadla do jakési letargie a mé smysly vnímaly jen, co mi říká Hanka a můj manžel. To se ukázalo jako ohromná výhoda. Na sále jsem poslouchala jen je. Při kontrakcích mi Hanka na záda přikládala teplé obklady a spolu s manželem mě povzbuzovali a chválili. Nevyhovovalo mi, co mi radila porodní asistentka. Potřebovala jsem nechat pracovat své tělo. Jelikož jsem nebyla schopná toto tlumočit personálu, Hanka mě přirozeně zastoupila, aniž bych jí co říkala. Stejně tak tlumočila mé porodní přání. Jakmile upozornila personál, že mi nejvíc pomáhá stát, připadlo mi, že se porod urychlil. Naší Terezku jsme porodili s manželem na porodní židličce. Musela jsem na šití zpět na křeslo. Na Hanky popud vzal manžel Terezku k sobě. Zatím mě uklidňovala a povzbuzovala a také vzala fotoaparát a udělala snímky z prvních okamžiků Terezčina života. Celou dobu se chovala naprosto klidně.
Doprovodila nás až na pokoj, a pak se s námi rozloučila. Až mi bylo smutno, že to všechno skončilo. I když vlastně začalo! Hanička mi zůstala nablízku i po porodu, když jsem byla zmatená a vše bylo pro mě úplně nové, dodala mi odvahu a opět dobře poradila.
Samozřejmě kromě morálního podpoření jsem od Hanky dostala i praktické informace, doporučenou literaturu, odkazy na webové stránky, Aniball. Pomohla mi sestavit porodní přání. Veškeré rady byly šité na míru mému přesvědčení. Tuto její empatii víc než oceňuji!
Náš porod byl nejhezčím zážitkem mého života! Jsem strašně ráda, že jsme Hanku u porodu měli, za nic bych neměnila a pokud to půjde, požádám ji i o doprovod k dalším porodům. Všem nastávajícím maminkám Haničku doporučuji!

Musím přiznat, že jsem zpočátku byl skeptický k přítomnosti duly u porodu, ale jelikož rodila moje žena a ne já, nechal jsem rozhodnutí na ní. Po první společné schůzce jsem viděl, jak dokáže Hanka Áďu svým klidem a racionalitou uklidnit a viděl jsem, že její přítomnost u porodu bude jenom ku prospěchu. Během porodu byla Hanka skvělá. Věděla, kdy co udělat, aby Ádě pomohla ulevit od bolesti, domlouvala se s personálem, dávala obklady, zatímco já se zmohl jenom na „už to bude“ nebo „jde ti to moc hezky“. Nemohu mluvit z nastávající maminky, ale pokud si nastávající tatínkové nejste jisti svojí rolí na porodním sále nebo máte podobně omezenou slovní zásobu pro případy utěšování, rozhodně vám musím dulu doporučit. A Hanka je rozhodně dula s velkým D.

Adéla, Jirka a Terezka


Zpět na seznam referencí


Kontaktujte mě, ráda Vám odpovím!
mailto:dula@handula.cz, telefon 608 832 390